Карієс або розповідь про те, де він народився, як ріс, як його пестили і плекали, а потім вирішили вбити. І про те, як лікарі-стоматологи зголосилися стежити хоча б раз на півроку за тими, хто відповідальний за його зачаття і розвиток.

Ми розповімо Вам, що таке карієс, звідки він береться, чому виникає гострий біль, коли ми з таким задоволенням віддаємося солодкого десерту (адже торти і морозиво створені для нашого задоволення).
Ми будемо давати Вам поради, ризикуючи залишитися без роботи. І при цьому будемо морально задоволені тим, що зберегли Вам і фінанси та здоров'я.
 
Застряглі в зубах і міжзубних проміжках залишки їжі піддаються природному розкладанню з подальшим утворенням кислоти. Кислота починає руйнувати емаль. Спочатку емаль втрачає мінерали, а потім в ній з'являється невелика чорна точка, яка згодом перетворюється в дірку. Ось це і є карієс. Все дуже просто. Ні залишків їжі - немає кислоти, немає кислоти - немає карієсу. Процес цей, як життя - вічний. Щоб жити, треба їсти, а щоб їжа не приносила з собою проблем, після кожного прийому їжі треба чистити зуби, в тому числі і міжзубні проміжки. Якихось п'ять хвилин після їжі приділіть собі коханому, і Ви будете радісно і без докорів сумління дивитися в очі співрозмовнику і дарувати швидкоплинний поцілунок несподівано з'явився одного (що з'явилася подрузі).
 
Розвиток стоматології йде семимильними кроками. І ось вже на допомогу в боротьбі проти карієсу створений прилад, який здійснює ще більш ювелірну чистку зубів. Це - іригатор порожнини рота. Сентиментальні стоматологи просто не натішаться новому винаходу. Адже іригатор здатний очистити міжзубні проміжки від ще більш дрібних залишків їжі, та ще подбати про ясенній жолобки.
 
Отже, ми розібралися з проблемами в міжзубних проміжках. Здається, тут все зрозуміло. Але, буквально ще трохи уваги, дорогий посетітельДело в тому, що жувальна поверхню зубів, що здійснює перемелювання їжі подібно жорнам млини, складається з горбків і борозенок. Борозенки ці називаються фісурами. Фіссури бувають іноді такими глибокими, що їжу звідти досить складно витягти навіть зубною щіткою. Ось і залишається там їжа надовго, утрамбовуючи після кожної їжі. Що ж робити, запитаєте Ви? Вихід є. І, якщо Ви не встигли скористатися самі цією порадою, то подбайте хоча б про улюбленого чадо. Справа в тому, що борозенки-фісури можна запечатати спеціальним розчином. І найкраще це зробити в дитячому віці відразу після прорізування постійних зубів. Процедура ця називається - герметизація фісур. Дитячий стоматолог буде просто щасливий, побачивши у себе люблячого і турботливого батька, небайдужого і досить освіченого.
 
Як Ви думаєте, що зазвичай говорить пацієнт на прийомі у стоматолога, коли бачить його широко розплющені очі, спрямовані на чернеющую дірку в зубі? Найчастіше, що ця дірка з'явилася несподівано, відразу, і, незважаючи на систематичну чистку зубів. Ще один аргумент: "Доктор, у мене недолік кальцію!"
 
А доктор все це чує вже не в перший раз. Відразу, шановний відвідувач, карієс не виникає. Це процес, який починається з білястого плями, потім на емалі з'являється мікрополем, яка, збільшуючись, переходить на дентин ... І тут вже процес прискорюється втричі, тому що опірність дентину в кілька разів нижче, ніж у емалі. Карієс дентину призводить до збільшення порожнини зуба, а нависла кромка емалі починає руйнуватися. Але це ще не найстрашніша стадія. Поки каріозний процес не перейшов в пульпу (яку в народі називають нервом), зуб ще можна вилікувати, не вдаючись до видалення нерва, тобто без лікування кореневого каналу.
 
Ні в якому разі не подумайте, що ми отримуємо задоволення, розповідаючи Вам "жахи нашого містечка". Але розповіді про нестачу кальцію і несподіваному з неба звалилася карієсі наводить на думку, що краще попередити, краще озброїти Вас інформацією, і тоді ми спільними зусиллями виявимо цей карієс на ранній стадії розвитку, і тоді його лікування не принесе Вам ніякого дискомфорту.
 
Передбачаючи зустрічне запитання з Вашого боку: "Так, яка різниця, коли йти до лікаря, якщо лікування неминуче!", Терпляче відповідаємо, що різниця величезна. По-перше, якщо карієс не поширився на пульпу, то Ви уникнете такої неприємної процедури, як видалення нерва. По-друге, чим менше порожнину зуба, що утворилася в результаті карієсу, тим міцніше зуб. По-третє, чим менше процедур здійснює стоматолог під час лікування, тим менше купюр залишають Ваш гаманець.

Що допомагає стоматолога визначити наявність карієсу на ранній стадії? Ну, звичайно, старий випробуваний спосіб - рентген-діагностика.

Використовувати рентгенівський промінь в стоматології запропонували американські стоматологи років 50 назад. Але перед цим вони провели дослідження, в якому взяли участь 1500 осіб. Звичайно, невгамовним стоматологам хотілося з'ясувати, скільки каріозних порожнин може знайти стоматолог при огляді пацієнта, а скільки виявить рентген-апарат. І ось 1500 чоловік дружно потягнулися в стоматологічний кабінет на огляд до дантиста, після чого так само дружно вирушили до рентгенолога. Дантисти запротоколювали свої спостереження, а рентгенологи - свої.
 
Рентгенологи тріумфували: еврика! Їх підопічний апарат виявив 100% каріозних порожнин, в той час як стоматологи виявили тільки 47%. Це відкриття американські стоматологи обговорили на своїх всеамериканських посиденьках, після чого Американська Асоціація Стоматологів (American Dental Association) зобов'язала стоматологів використовувати рентген-апарат при діагностуванні карієсу.
 
Коли ж іти до стоматолога, запитаєте Ви, якщо самі не помічаєте змін в зубі? Все дуже просто. Вам нічого не треба робити самим. Просто кожні шість місяців Ви відвідуєте стоматолога з профілактичною метою. І задоволені, що все зробили правильно і під час, а також обласкані медичним персоналом, йдете додому.

Записатися на прийом